Płyta Promat – Skuteczna Izolacja Termiczna

płyta promat warszawa

Na rodzimym rynku możemy znaleźć całą plejadę mniej lub bardziej skutecznych w praktyce materiałów ogniotrwałych i zabezpieczeń termicznych. Rozbieżności cenowe i jakościowe skłaniają konsumentów do poszukiwania tzw. złotego środka, którego rolę bardzo sprawnie spełniają płyty Promat. Musimy przy tym pamiętać, że jest to wydatek na lata, dlatego poza walorami estetycznymi powinien spełniać wszelkie wymogi dotyczące naszego bezpieczeństwa.

Podczas budowy dowolnego obiektu użytkowego należy przedsięwziąć wszelkie kroki, aby zapewnić powstającej konstrukcji nienaganną trwałość, do czego niezbędnym okazuje się wykorzystanie materiałów żaroodpornych, które będą w stanie wytrzymać wystawienie na działanie wysokich temperatur. W przypadku zjawisk nagłych i trudnych do opanowania takich, jak pożary liczyć się może każda sekunda, dlatego przedłużenie żywotności budulca powinno stanowić dla inżynierów i architektów kwestię priorytetową.

Płyty izolacyjne mogą zabezpieczać między innymi ściany, schody, kominki i inne powierzchnie narażone na zapłon lub nadmierne przegrzanie. Mogą służyć, jako obudowa konstrukcji, będąc jednocześnie bardzo intuicyjnymi w montażu. Płyty tego rodzaju są najczęściej mieszanką materiałów niepalnych i bezpyłowych, dlatego bardzo łatwo jest je dociąć do odpowiednich wymiarów, nie powodując zbędnego bałaganu w pomieszczeniu, jak to bywa w przypadku popularnych rozwiązań gipsowo-kartonowych. Jakość płyt jest zagwarantowana przez rygorystyczny system kontroli między innymi w ramach procedur EOTA (Europejskiej Organizacji ds. Aprobat Technicznych).

Możemy spośród nich wyróżnić rozmaite typy jak np.:

  • PROMATECT®-H – niewrażliwe na wilgoć, wielkoformatowe, silikatowo-cementowe, stosowane przy sufitach podwieszanych, kanałach kablowych, okładzinach konstrukcji stalowych, przewodach wentylacyjnych, jej obróbka jest bardzo prosta i wymaga zwyczajnych narzędzi do drewna, a do jej zainstalowania wystarczą zwyczajne wkręty lub zszywki,
  • PROMATECT-L® – odporne na działanie grzybów i pleśni, niewrażliwe na wilgoć, silikatowo-cementowe, bezazbestowe, o niewielkim ciężarze i stabilnej konstrukcji, można je zastosować przy konstrukcji obudów dla kominków, stalowych kanałów wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i oddymiających, bardzo proste w obróbce (np. przecinanie, wiercenie i frezowanie),
  • PROMAXON® (typu A lub D) – złożone z kwasu krzemowego i soli wapniowej (krystalicznej), niewrażliwe na wilgoć, samonośne i wielkoformatowe, najczęściej stosowane do wykonywania okładzin elementów drewnianych pokroju ścian, stropów, belek i słupów oraz powierzchni blach trapezowych, znajdują zastosowanie zarówno w montażu ogólnym, jak i przemysłowym, zmniejszają hałas i zwiększają poziom tarcia.